Från 1948 och framåt: Volkswagen Group Sverige inviger historisk utställning
Volkswagen Group Sverige har skapat en historisk utställning på sitt huvudkontor i Södertälje. Där tas besökaren med på en tidsresa med unikt bildmaterial och inspelade berättelser om företagets historia som tar sin början 1948. Samtidigt har en gammal Bubbla fått nytt liv genom ett omfattande detektivarbete.
I Volkswagen Group Sveriges ägo finns ett antal gamla modeller från företagets början. För att ge mer utrymme åt historien beslutade man sig för att, med dessa bilar som grund, skapa en utställning i företagets lokaler i Södertälje. Och nu står den klar. Efter genomsökningar i gamla arkiv har man hittat ett unikt bildmaterial som nu täcker stora väggytor i en av huvudkontorets delar.
I utställningen finns också ett trettiotal ljuslådor och skyltar utplacerade för att markera höjdpunkter och milstolpar i företagets snart 78-åriga historia. Genom att skanna QR-koder kan besökaren ta del av berättelser och filmer som bland annat beskriver hur allt började 1948 när fyra Scania-medarbetare hämtade upp de första Bubblorna till Södertälje, hur det gick till när serviceverksamheten byggdes upp på 50-talet, hur Audi togs in i organisationen 1976, hur det gick till när kampanjen Rolighetsteorin gjorde världssuccé för 2009 och vad motorsporten har betytt för organisationen.
– Vi är väldigt glada över att kunna sammanställa allt detta unika material. Vår historia är viktig för oss och det är betydelsefullt att våra medarbetare, återförsäljare och andra intresserade kan ta del av den. Från fyra Bubblor 1948 har vi gått till att vara Sveriges ledande bilorganisation, säger Claes Jerveland, VD för Volkswagen Group Sverige.
En mycket speciell historia som också berättas är den om Volkswagen Group Sveriges äldsta bil – en Volkswagen-Bubbla från 1946. Den har varit känd som ”Röda Korset-bilen” eftersom den tjänstgjorde i efterkrigstidens Tyskland. På olika vägar kom den till Sverige och hamnade till slut i Scanias – och numera VGS – ägo. Volkswagen Group Sveriges medarbetare Mulle Jäderlund har lagt ner ett oräkneligt antal timmar på att forska kring bilens bakgrund och fram kommer många spännande och oväntade detaljer. Hela berättelsen om 46:an kan man läsa på vår hemsida, se länk nedan.
Den historiska utställningen är inte öppen för allmänheten. Men grupper kan höra av sig till Volkswagen Group Sveriges huvudkontor så går det att ordna en ledsagad visning. Alla berättelser och filmer går dock även att ta del av digitalt, på företagets hemsida, se länk nedan.
